Opublikowany przez: Kasia P. 2018-12-28 19:35:52
Autor zdjęcia/źródło: Porządki @ unsplash
Zdziwić może liczba wezwań na pogotowie z powodu zatrucia dziecka detergentami. Mój przyjaciel ratownik wcale się temu nie dziwi. Jego zdaniem kolorowe opakowania płynów i różnych środków czyszczących po prostu kuszą małych szperaczy. Jednak bezpieczeństwo to nie jedyny powód, by sięgać do kuchennej szafki po składniki do domowych porządków. Po pierwsze nie do podważenia jest fakt, że w przeciwieństwie do tego co kupujemy do sprzątania w sklepie domowe płyny są o niebo tańsze. Po drugie są bardzo skuteczne, a niekiedy skuteczniejsze niż ta cała chemia, więc po co się nią otaczać? Mam dla Was 20 przepisów i tricków na niezastąpione w domu ekologiczne środki czyszczące. Warto wejść w nowy rok z czystym domkiem!
Zanim zaczniesz sprzątać potrzebujesz kilku ważnych składników. W naszych przepisach będą królowały głównie ocet i soda oczyszczona, ale warto mieć także cytrynę. Dla tych co lubią przyjemne zapachy przyda się ulubiony olejek eteryczny. Bardzo potrzebna będzie także miseczka, ściereczka, gąbka i naturalnie zwykła butelka ze spryskiwaczem.
Umywalkę wannę i kafelki z powodzeniem umyjesz połową szklanki sody oczyszczonej z 3 łyżkami octu. Do przecierania wybierz miękką szmatkę z mikrofibry. Sedes z kolei wystarczy zalać ¼ szklanki sody oczyszczonej, którą trzeba wsypać do miski klozetowej wraz z łyżeczką octu. Zostaw tą miksturę na 30 minut, a następnie przetrzyj i zmyj. Lustro wystarczy spryskać ciepłą wodą z 1 łyżeczką octu, a będzie lśniło jak nigdy! Dobrą metodą na brudne fugi jest nałożenie na nie sody oczyszczonej wymieszanej z wodą. Zostaw taką gęsto w miarę mieszankę na 15 minut, a następnie zmyj wodą. Jeśli masz problem z odpływami wystarczy wsypać na nie (jak kreta) ¼ szklanki sody oczyszczonej i zalać odrobiną octu. Szybko zobaczysz jak roztwór się pieni i zżera to co utknęło w odpływie. Po kwadransie zalej odpływ wrzącą wodą. Octem możesz także przecierać te miejsca, gdzie pojawia się nieprzyjemna pleśń. Chromowane elementy z kolei (klamki, krany, kurki) łatwo umyjesz octem z wodą (w proporcji 1:1). Dodaj do tej mieszanki także olejek eteryczny. Będzie dodatkowo pięknie pachnieć! Jeśli masz nalot na słuchawce prysznicowej połóż ją do miski i zalej litrem wrzącej wody z ½ szklanki octu. Na pewno zadziała. Wystarczy 15 minut na taki zabieg. Na koniec rdza. Na nalot wystarczy położyć plaster cytryny i zostawić tak na 15 minut.
Największa zmora do sprzątania w kuchni? Tak! Oczywiście chodzi o… piekarnik. Dobrze sprawi się w tym kłopocie szklanka sody oczyszczonej wymieszana z dwiema łyżeczkami soli i odrobina gorącej wody po to, by zrobić z tych składników pastę. Wyszoruj nią piekarnik i pozostaw tak na 5 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.
Możesz także przestawić się na autorski płyn do mycia naczyń. Jego wykonanie jest banalnie proste. Wyciśnij sok z 3 cytryn. Dodaj 1 i ½ szklanki wody oraz szklankę soli drobnoziarnistej, a następnie dolej do mikstury 1 szklankę białego octu. Podgotuj taki płyn do momentu zgęstnienia i wlej do pojemnika po starym płynie.
Na brzydkie zapachy w lodówce także jest eko metoda! Wystarczą 2-4 łyżeczki sody oczyszczonej wsypane do małej miseczki. Dodaj do niej kilka kropel olejku eterycznego i wstaw do lodówki.
Stal szlachetna brzmi dobrze prawda? Tylko do momentu kiedy trzeba ją umyć. Tutaj babcina rada polega na sięganie po sok z cytryny. Z kolei kamień z czajnika usuniesz po przegotowaniu wody z kwaskiem cytrynowym lub octem.
To będzie kontrowersyjna rada, ale u mnie z powodzeniem do wycierania kurzu sprawdza się woda z łyżeczką octu i olejkiem eterycznym. Do szyb, tak jak do lustra, także polecam 2 łyżeczki octu na 2 l ciepłej wody. W obu przypadkach sprawdzi się oczywiście buteleczka ze spryskiwaczem. Jeśli chodzi o podłogi to warto wymieszać 2 l ciepłej wody z 1,5 szklanki octu oraz 20 kroplami ulubionego olejku eterycznego. W czyszczeniu dywanów z kolei niezawodna jest soda oczyszczona. Trzeba ją dokładnie wetrzeć w dywan i zostawić na noc, a rankiem odkurzyć dywan.
Po przeczytaniu tego artykułu można poczuć się zmęczonym sprzątaniem, ale z takim eksperymentowaniem to sama przyjemność. Jeśli spróbujesz i artykuł okaże się przydatny, zostaw mi swój komentarz poniżej!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.